Middlebury

Winter NESCAC Academic Team Released

April 22, 2014

The New England Small College Athletic Conference (NESCAC) has announced its 2013-14 Winter All-Academic Selections. To be honored, a student-athlete must have reached sophomore academic standing and be a varsity letter winner with a cumulative grade point average of at least 3.35. A transfer student must have completed one year of study at the institution. The following are Middlebury’s 125 representatives, the highest total in the league.

Nicolette Amber Women's Nordic Skiing So. Lake Nebagamon, Wis.
Carly Andersen Women's Indoor Track & Field So. Mercer Island, Wash.
Lucas Avidan Men's Swimming & Diving Jr. Harrison, N.Y.
Grace Backe Women's Squash So. Fairfield, Conn.
John Barr Men's Ice Hockey Sr. Ridgefield, Conn.
Kayla Bauhaus Women's Swimming & Diving Jr. San Carlos, Calif.
Nicholas Blelloch Men's Indoor Track & Field So. N. Easton, Mass.
Lauren Bougioukas Women's Indoor Track & Field So. N. Andover, Mass.
Daisy Brown Women's Basketball So. Kettering, Ohio
Zoe Carey Women's Squash So. Dedham, Mass.
Katie Carlson Women's Indoor Track & Field Jr. Princeton, Mass.
Luke Carpinello Men's Indoor Track & Field So. Delmar, N.Y.
Amanda Chen Women's Squash Sr. Cranbury, N.J.
Bryan Cheuk Men's Swimming & Diving So. Hong Kong
James Clifford Men's Alpine Skiing Sr. Tiburone, Calif.
Kristina Conroy Women's Basketball Sr. Easthampton, Mass.
Alexis Coolidge Women's Basketball Jr. Jay, N.Y.
Rachel Crews Women's Basketball Jr. S. Burlington, Vt.
Skylar Dallmeyer-Drennen Men's Swimming & Diving Sr. Canandaigua, N.Y.
Emily Dalton Women's Indoor Track & Field Sr. Simsbury, Conn.
Christina Denbow Women's Swimming & Diving So. Hooksett, N.H.
Aaron deToledo Men's Indoor Track & Field So. Sherman Oaks, Calif.
Riley Dickie Men's Ice Hockey So. Wolfville, N.S.
Robbie Dobrowski Men's Ice Hockey Jr. Shelburne, Vt.
Diego Galan Donlo Men's Indoor Track & Field Sr. Burlada, Spain
Alec Drobac Men's Indoor Track & Field So. Atherton, Calif.
Megan Ernst Women's Swimming & Diving Jr. Dallas, Texas
Kaitlin Fink Women's Nordic Skiing So. Bedford, N.H.
Jacob Fisher Men's Swimming & Diving So. Leawood, Kan.
Andrew Fleisher Men's Swimming & Diving So. Medford, N.J.
Emily Fluke Women's Ice Hockey Jr. Marshfield, Mass.
Jake Fox Men's Indoor Track & Field Jr. Colorado Spring, Colo.
Terrance Goguen Men's Ice Hockey So. Weston, Mass.
Ghassan Gedeon-Achi Men's Alpine Skiing Sr. Longmeadow, Mass.
Paul Gerard Men's Swimming & Diving Sr. Dallas, Texas
Elle Gilbert Women's Alpine Skiing So. Woodstock, Vt.
Max Greenwald Men's Ice Hockey So. Potomac, Md.
Halle Gustafson Women's Indoor Track & Field So. Minneapolis, Minn.
Sarah Guth Women's Indoor Track & Field Jr. Wilton, Conn.
Zach Haggerty Men's Ice Hockey So. Stowe, Vt.
Will Hanley Men's Squash Jr. Towson, Md.
Lottie Hedden Women's Indoor Track & Field Sr. Washington, D.C.
Lauren Henry Women's Indoor Track & Field So. Manhattan Beach, Calif.
Peter Hetzler Men's Indoor Track & Field Sr. Rumson, N.J.
Bryan Holtzman Men's Indoor Track & Field Sr. Sudbury, Mass.
Connor Huff Men's Basketball So. New York, N.Y.
Todd Hunsaker Men's Indoor Track & Field So. Scottsdale, Ariz.
Parker Hurst Men's Squash Sr. Greenwich, Conn.
Jeremy Janson Men's Swimming & Diving Sr. Weston, Conn.
James Jensen Men's Basketball Sr. N. White Plains, N.Y.
Annabelle Jones Women's Ice Hockey Jr. Homer, N.Y.
Nick Keenan Men's Swimming & Diving Sr. Queensbury, N.Y.
Adam Kelley Men's Indoor Track & Field So. Woodbridge, Conn.
Cooper Kersey Men's Indoor Track & Field Sr. Santa Cruz, Calif.
Scarlett Kirk Women's Basketball Sr. San Francisco, Calif.
Joey Kizel Men's Basketball Sr. Short Hills, N.J.
Jennifer Krakower Women's Ice Hockey Sr. Montreal, Que.
Paul Lagasse Men's Swimming & Diving So. Hopkinton, Mass.
Holly Lanchantin Women's Indoor Track & Field Jr. Natick, Mass.
Kathleen Leib Women's Indoor Track & Field So. Morristown, N.J.
Mike Longo Men's Ice Hockey Sr. Morristown, N.J.
James Lynch Men's Indoor Track & Field So. Pittsford, N.Y.
Ian Mackay Men's Swimming & Diving Sr. Vero Beach, Fla.
Julian Macrone Men's Indoor Track & Field Sr. Clifton, N.J.
Carter Makin Women's Squash Jr. Wenham, Mass.
Sarah Marcus Women's Basketball Sr. Williamsville, N.Y.
Madeline Marsh Women's Ice Hockey Jr. Kanata, Ont.
Mackenzie Martin Women's Ice Hockey Jr. Wilmette, Ill.
Luke Martinez Men's Indoor Track & Field Sr. Glen Ellyn, Ill.
Sebastian Matt Men's Indoor Track & Field So. New Albany, Ohio
Alison Maxwell Women's Indoor Track & Field Jr. Port Angeles, Wash.
Laura McConney Women's Ice Hockey Jr. Collegeville, Pa.
Erin Miller Women's Indoor Track & Field So. Brentwood, Tenn.
Heather Mooney Women's Nordic Skiing Jr. Peru, Vt.
Liam Moorfield-Yee Men's Ice Hockey So. Toronto, Ont.
Kate Moreau Women's Ice Hockey Jr. Bristol, Conn.
Alex Morris Women's Indoor Track & Field So. London, U.K.
Liam Mulhern Men's Alpine Skiing Sr. Longmeadow, Mass.
Jake Nidenberg Men's Basketball So. Brooklyn, N.Y.
Emily Nuss Women's Swimming & Diving Jr. Wayland, Mass.
Michael Oster Men's Swimming & Diving Sr. Westfield, N.J.
Reed Palmer Men's Squash Jr. Boston, Mass.
Brian Parker Men's Indoor Track & Field Sr. S. Windsor, Conn.
Fritz Parker Men's Indoor Track & Field Jr. Arlington, Va.
Henry Pendergast Men's Basketball So. Bridgewater, Conn.
Mark Perry Men's Indoor Track & Field So. Brookline, Mass.
Mike Peters Men's Ice Hockey Jr. Highland, Md.
Katie Pett Women's Basketball Sr. Saginaw, Mich.
Maddie Pierce Women's Swimming & Diving So. Weston, Mass.
Derek Pimentel Men's Ice Hockey Jr. Laval, Que.
Lauren Pincus Women's Indoor Track & Field Sr. Upper Montclair, N.J.
Danny Plunkett Men's Indoor Track & Field So. Marblehead, Mass.
Erin Rea Women's Indoor Track & Field So. Boise, Idaho
Sam Rives Men's Indoor Track & Field Jr. Manchester, Mass.
Hig Roberts Men's Alpine Skiing Sr. Steamboat Spring, Colo.
Deklan Robinson Men's Indoor Track & Field So. S. Hamilton, Mass.
Kathleen Rominger Women's Indoor Track & Field Sr. Brooklyn, N.Y.
Nicole Roos Women's Alpine Skiing So. Ketchum, Idaho
Lily Sawyer Women's Swimming & Diving So. Barrington, R.I.
Wilder Schaaf Men's Indoor Track & Field Sr. Ashland, Ore.
Carly Schaeder Women's Ice Hockey So. Wayzata, Minn.
Lucy Scott Women's Swimming & Diving So. New York, N.Y.
Kara Shaw Women's Alpine Skiing Jr. Hanover, N.H.
Aleck Silva-Pinto Men's Indoor Track & Field So. Potomac, Md.
Goran Simic Men's Swimming & Diving Sr. Omis, Croatia
Conor Simons Men's Indoor Track & Field So. Westbury, N.Y.
Emily Singer Women's Indoor Track & Field Sr. Harrison, N.Y.
Nathaniel Smith Men's Swimming & Diving So. Needham, Mass.
Sara Sobolewski Women's Indoor Track & Field Sr. Jupiter, Fla.
Summer Spillane Women's Indoor Track & Field Jr. Shelburne, Vt.
Jack Steele Men's Nordic Skiing So. Whitefish, Mt.
Kate Sullivan Women's Ice Hockey Jr. Bethesda, Md.
Joe Tamposi Men's Swimming & Diving Sr. Hernando, Fla.
Katherine Tercek Women's Indoor Track & Field So. Los Angeles, Calif.
Andie Tibbetts Women's Swimming & Diving Sr. Dover, Mass.
Dana Tripp Women's Indoor Track & Field Sr. Saco, Maine
Anna Van Kula Women's Ice Hockey So. Radnor, Pa.
Chris Veasey Men's Indoor Track & Field Jr. Rumson, N.J.
Connor Weis Men's Indoor Track & Field Sr. Pittsburgh, Pa.
Cori West Women's Swimming & Diving Sr. Anchorage, Alaska
J Whelan Men's Swimming & Diving So. Cos Cob, Conn.
Ben Wiggins Men's Ice Hockey Sr. Cambridge, Mass.
Grace Wildermuth Women's Indoor Track & Field Sr. Tafton, Pa.
Chloe Wilwerding Women's Swimming & Diving Jr. Omaha, Neb.
Annie Wymard Women's Squash Jr. Radnor, Pa.