Middlebury

Winter NESCAC Academic Team Released

March 20, 2013

The New England Small College Athletic Conference (NESCAC) has announced its 2012-13 Winter All-Academic Selections. To be honored, a student-athlete must have reached sophomore academic standing and be a varsity letter winner with a cumulative grade point average of at least 3.35. A transfer student must have completed one year of study at the institution. The following are Middlebury’s representatives.

Name Sport Yr. Hometown
Addie Tousley Track & Field Sr. Kensington, Md.
Albert Nascimento Men’s Basketball Jr. Somerville, Mass.
Aleigh McAtee Women’s Squash Sr. Eastchester, N.Y.
Alex Edel Swimming Jr. Pacific Palisades, Calif.
Alexis Coolidge Women’s Basketball So. Jay, N.Y.
Alison Maxwell Track & Field So. Port Angeles, Wash.
Amanda Chen Women’s Squash Jr. Cranbury, N.J.
Andie Tibbetts Swimming Jr. Dover, Mass.
Annie Pokorny Nordic Skiing So. Spokane, Wash.
Annie Ulrich Women’s Squash Sr. Simsbury, Conn.
Annie Wymard Women’s Squash So. Radnor, Pa.
Audrey Tolbert Swimming Sr. Perryville, Md.
Ben Wiggins Men’s Hockey Jr. Cambridge, Mass.
Brett Brazier Men’s Hockey Sr. Okemos, Mich.
Bryan Holtzman Track & Field Jr. Sudbury, Mass.
Bryan Shpall Alpine Skiing Sr. Englewood, Colo.
Caitlin Merley Swimming Jr. Bethesda, Md.
CeCe Burkey Swimming So. Winchester, Mass.
Chloe Wilwerding Swimming So. Omaha, Neb.
Chris Batson Swimming Sr. Acton, Mass.
Chris Brown Men’s Hockey Sr. Quincy, Mass.
Chris Veasey Track & Field So. Rumson, N.J.
Christine Walsh Track & Field Sr. Bethesda, Md.
Colin Martin Swimming So. Albuquerque, N.M.
Colleen Harper Swimming Jr. Evanston, Ill.
Connor Weis Track & Field Jr. Pittsburgh, Pa.
Cori West Swimming Jr. Anchorage, Alaska
Dan Bent Track & Field Sr. Marshfield, Mass.
Dan Fullam Men’s Hockey So. Randolph, N.J.
Dan Prior Men’s Squash Jr. Fairfield, Conn.
Dana Tripp Track & Field Jr. Saco, Maine
David Russell Track & Field So. Atlanta, Ga.
Derek Pimentel Men’s Hockey So. Laval, Que.
Derek Satterfield Track & Field So. Newport Beach, Calif.
Diego Galan Donlo Track & Field Jr. Burlada, Spain
Emily Attwood Nordic Skiing Jr. Cape Elizabeth, Maine
Emily Dodge Track & Field Jr. Simsbury, Conn.
Emily Nuss Swimming So. Wayland, Mass.
Emily Stitt Nordic Skiing Jr. Jericho, Vt.
Eric Zagorski Men’s Hockey Sr. Westfield, N.J.
Fritz Parker Track & Field So. Arlington, Va.
George Ordway Men’s Hockey So. Long Lake, Minn.
Goran Simic Swimming Jr. Mostar, Bosnia-Herzegovina
Grace Doering Track & Field Sr. Darien, Conn.
Grace Wildermuth Track & Field Jr. Tafton, Pa.
Harrison Anixter Swimming Sr. Burlingame, Calif.
Heather Marrison Women’s Hockey Sr. Brewster, N.Y.
Heather Mooney Nordic Skiing So. Peru, Vt.
Hig Roberts Alpine Skiing Jr. Steamboat Springs, Colo.
Holly Lanchantin Track & Field So. Natick, Mass.
Ian Mackay Swimming Jr. Vero Beach, Fla.
James Clifford Alpine Skiing Jr. Tiburone, Calif.
James Jensen Men’s Basketball Jr. N. White Plains, N.Y.
Jennifer Friedlander Swimming Sr. Deephaven, Minn.
Jennifer Krakower Women’s Hockey Jr. Montreal, Que.
Jeremy Janson Swimming Jr. Fairfield, Conn.
Jesse Miller Women’s Basketball Sr. Wellesley, Mass.
Joe Tamposi Swimming Jr. Hernando, Fla.
Joey Kizel Men’s Basketball Jr. Short hills, N.J.
John Barr Men’s Hockey Jr. Ridgefield, Conn.
Julian Macrone Track & Field Jr. Clifton, N.J.
Juliet Ryan-Davis Track & Field Sr. Newton, Mass.
Kara Shaw Alpine Skiing So. Hanover, N.H.
Karl Benz Swimming Sr. Potomac, Md.
Kate Logan Women’s Basketball Sr. Washington Crossing, Pa.
Kate Moreau Women’s Hockey So. Bristol, Conn.
Katie Carlson Track & Field So. Princeton, Mass.
Katie Pett Women’s Basketball Sr. Saginaw, Mich.
Katie Sullivan Women’s Hockey So. Bethesda, Md.
Kayla Bauhaus Swimming So. San Carlos, Calif.
Keely Levins Nordic Skiing Sr. Rutland, Vt.
Kevin Chu Track & Field Jr. S. Burlington, Vt.
Kevin Wood Track & Field So. Lincolnshire, Ill.
Kyle Gerstenschlager Swimming So. Los Altos, Calif.
Kyle Harrold Track & Field Sr. Redding, Conn.
Laura Lowry Women’s Basketball Jr. W. Hartford, Conn.
Laura McConney Women’s Hockey So. Collegeville, Pa.
Lauren Greer Women’s Hockey Sr. N. Hampton, N.H.
Liam Mulhern Alpine Skiing Jr. Longmeadow, Mass.
Lindsay Becker Women’s Squash Sr. Lawrenceville, N.J
Lou Cornacchione Track & Field Sr. Wilkes Barre, Pa.
Luke Martinez Track & Field Jr. Glen Ellyn, Ill.
Maddie Gilbert Swimming Jr. Woodstock, Vt.
Madeline Marsh Women’s Hockey So. Kanata, Ont.
Madison Styrbicki Women’s Hockey Sr. Edina, Minn.
Maggie Goff Track & Field Jr. Bronxville, N.Y.
Maggie Woodward Women’s Hockey Sr. Dober, N.H.
Martin Sweeney Track & Field Sr. Scotch Plains, N.J.
Megan Ernst Swimming So. Dallas, Texas
Michael Oster Swimming Jr. Westfield, N.J.
Mike Longo Men’s Hockey Jr. Morristown, N.J.
Mike Peters Men’s Hockey So. Highland, Md.
Molly McLean Track & Field Sr. East Islip, N.Y.
Nick Keenan Swimming Jr. Queensbury, N.Y.
Nolan Thompson Men’s Basketball Sr. Akron, Ohio
Olivia Blahut Swimming Sr. Wayland, Mass.
Parker Hurst Men’s Squash Jr. Greenwich, Conn.
Patrick Hebble Track & Field Sr. Sudbury, Mass.
Patrick Rooney Track & Field Sr. Skaneateles, N.Y.
Paul Gerard Swimming Jr. Dallas, Texas
Peter Andersen Track & Field Sr. Concord, Mass.
Peter Hetzler Track & Field Jr. Rumson, N.J.
Reed Palmer Men’s Squash So. Boston, Mass.
Robbie Dobrowski Men’s Hockey So. Shelburne, Vt.
Salena Casha Swimming Sr. Andover, Mass.
Sam Rives Track & Field So. Manchester, Mass.
Samantha Simas Swimming So. Bellevue, Wash.
Sara Sobolewski Track & Field Jr. Clifton Park, N.Y.
Sarah Marcus Women’s Basketball Jr. Williamsville, N.Y.
Spencer Hurst Men’s Squash Sr. Greenwich, Conn.
Stuart Fram Track & Field Sr. Waterbury Center, Vt.
Taylor Shortsleeve Track & Field So. Medfield, Mass.
Tracy Borsinger Women’s Basketball Sr. Chatham, N.J
Wilder Schaaf Track & Field Jr. Ashland, Ore.
Will Hanley Men’s Squash So. Towson, Md.