Middlebury

Faculty & Staff

Includes contributions received by Middlebury College between July 1, 2008 and June 30, 2009.

Donors

Corinne Melanie Almquist '09
Glenn M. Andres
J. MacLeod Andrews '07
Giorgi Areshidze '04
Jane M. Aube
K. Kellam Ayres
Ian Frederick Bachman-Sanders '09
Jianhua Bai
Allison K. Bailey '09
Mary Frances Bannard '07
Karen Engler Bartlett '95
Carey F. Bass '99
Megan W. Battey '79
Jared Robinson Bean '09
Carlos M. Beato '07
Martin C. Beatty '84
Mark G. Benz '56
Kelly McCarthy Bevere
Erik Bleich
Nathan Troutman Blumenshine '08
Emily Adler Boren '07
Edward S. Bradford III
Megan Osterhout Brakeley
Rowan Carrie Braybrook '09
Pieter Broucke
Kasima V. C. Brown '09
Willa H. Brown '07
Benjamin R. Bruno '06
Gregory B. Buckles
Jeff G. Buettner
Hannah C. Burnett
Margaret K. Burns and James W. Gish
Margot Patricia Burns '09
Nathan C. Burt '86
Edward Andrew Cahill '09
Mary Strife Cairns
Nathaniel F. Caldwell
David J. Campbell '00
Karen E. Carpenter
Monica E. Carroll
Charles Lee Cavness III '09
Jeffrey R. Champlin '95
Altai Chiang '10
David Lanman Clark-Barol '10
Francois S. Clemmons
Christa Martin Clifford
Anne Klinck Cluss '87
Robert G. Cluss
Joseph Andrew Colianni '09
Michael Collier
Hugh S. Coyle '83
Cassidy Constance D'Aloia '09
Alison T. Damick '06
Hannah Katherine Day '09
Christopher B. Dayton '87
Nicholas H. Demarest
Valerie Somers Demong '66
Allison A. DiBianca Fasoli '04
Bartholomew Paul DiFiore '09
Diane M. DiLoreto
David W. Dolginow '09
Stephen Donadio
David A. Donahue '91
James H. Douglas '72
Cecelia Cohen Dry
Kyle Lopez Dudley '09
Jeffrey S. Dunham
Lynn A. Dunton
Nathan C. Edwards
Timothy Gage Edwards '09
John D. Emerson
Sophie M. Esser Calvi
Angela Jane Evancie '09
Diana Egbers Fanning '71
Frances Vinal Farnsworth '73
Miguel A. Fernandez '85
Avery Upton Finch '09
J. Allen Fitzpatrick '78
Adam S. Franco '02
Todd E. Fryatt '99
Mary McKinnon Gaines
Jillian Hilpert Garber '09
Alexandra Hammer Garfield '09
Ashwin Pravar Gargeya '08
Germaine Gatewood '03
Philip O. Geier
Ari Beth Gimbel '10
Steven K. Goodman
Amanda S. Goodwin '07
Dixie R. Goswami
Mason Cheng Graddock '09
Sara M. Granstrom '07
Laurel Littlejohn Gray '10
Frederick E. Greene '75
Margaret Storey Groves '85
Andrew J. Hale '06
Peter S. Hamlin '73
Ann C. Hanson
Muriel C. Harms
Eric Thomas Harvey '09
John V. Harvey Jr. '78
Stephanie Marie Hastings '09
Chynna Hawes '09
Torin Dana Hayes '09
Mai Ann Healy '09
Stephen Matthew Heck '09
William Hegman Jr.
Caitlin Mary Hincker '09
Jennifer Lee Holcomb '09
David E. Horlacher
Daniel E. Houghton '04
Gregg E. Humphrey '70
Nathan J. Jandl '05
Caroline Cowperthwaite Jones '09
Laurel Macaulay Jordan '79
Michael K. Kagan '06
Julia S. Kaminsky '07
Susan K. Kavanagh
Haik C. Kavookjian
Jesse Joseph Keenan '09
James R. Keyes
Rachel Weaver Korschun '09
Michael Kraus
Aaron Louis Krivitzky '09
Emily Mara Kron '09
Carolyn Kuebler '90
Benjamin E. Kunofsky
Maya Isabel Kushmaul '09
Reinhold Lange '93
Marc F. Lapin '83
Judith Carlhian Larson '83
J. Ashley Laux '06
Samuel S. Libby
Ronald D. Liebowitz
Nolan C. Lincoln '09
Mary Elizabeth Lohman '09
Meredith Taylor Long
R. Matthew Longman '89
Cheryl Whitney Lower '84
Alfredo C. Lujan '87
Jane H. Lustgarten
Charles F. MacCormack '63
Carrie Miyoshi Macfarlane
Judd C. Mackey
Kaelin Elizabeth Mackey '09
Peter W. Mackey '74
Megan McCosker Mandigo '01
Ian S. Martin '84
Andrew J. McCabe '83
Patricia C. McCaffrey
Michelle McCauley
Ian F. McCray '95
Sarah Lynn McGowen '08
Michele A. McHugh '88
James A. McKenna
W. Michael McKenna
William McKibben
Anne P. McMenamin
Emily C. McNamara '07
Andrew T. McPhee '98
Mireille Barbaud-McWilliams & John P. McWilliams Jr.
Louis G. Megyesi '71
Mary E. Mendoza '06
Susanna Mary Mayfield Merrill '09
Petar Mitrevski '07
Daniel Barstow Murphy '11
Kathleen S. Murphy
Christopher S. Mutty
Margaret Robinson Myhre '79
Mathew Munyole Nakitare '10
Natasha G. Narang '06
Audrey Lynn Nelson '08
James Ashar Nelson
Heather Neuwirth '08
Shannon Detweiler Nguyen
Christopher P. Norris
Patrick J. Norton
Larry S. Novins '73
Charles A. Nunley '82
Margaret Jane O'Hara '09
Philip N. Oldham '90
Michael Olinick
Samantha Meade Pack '09
Cynthia D. Packert
Margaret A. Paine '79
Sungbae Park '02
Susan W. Parsons '01
Douglas E. Perkins '94
Simon R. Perkins '05
Kenneth J. Pohlman '78
Marcia Parlow Pomerance
Jeffrey T. Price '01
Emily A. Pyeatt '06
Erin C. Quinn '86
James R. Ralph Jr. '82
Hans L. Raum
Sarah J. Raunecker '92
Sarah Van Tuyl Ray
Jeffrey G. Rettew '02
Robert D. Ritter '82
Susan Parsons Ritter '83
Marjorie B. Robbins '56
Elizabeth Hackett Robinson
Christopher Andrew Rogers '09
Daniel Norris Rosmarin '09
Danielle M. Rougeau
Grace Eleanor Rumford '09
Daniel Christopher Ruth '09
John-Paul Sardi '09
J. Tiffany Nourse Sargent '79
Barbara W. Saunders & Richard H. Saunders
Richard Kenwyn Saunders '09
Alexandra Jane Schloss '09
Kathleen P. Schmitt '75
Jennifer S. Schneider '07
Michael D. Schoenfeld '73
Helen M. Schulman
Peter Schumer
Alanna K. Shanley '99
Sallie P. Sheldon
Brooke Catherine Siem '08
Dena N. Simmons
Neil A. Sinclair '93
Cynthia Pidgeon Slater
Paul L. Slocum '73
David Todd Small '09
Kristin Kingsbury Smith '08
Tatiana E. Smorodinska
Paul M. Sommers
Anna E. Spencer '07
Maria T. Stadtmueller
Alexis Nichole Stangarone '09
Allison Stanger
Jeffrey D. Stauch '05
Leslie Karen Stonebraker '09
Andrea M. Suozzo
Julia Colleen Szabo '09
Charlotte A. Tate
Alicia Patrice Taylor '09
Luther H. Tenny
Whitney L. Thomas '07
June Elize Trinos '09
Elisabeth S. Van Woert '05
Lauren Singer Waite '74
Deborah T. Wales
Frances Alexa Warburton '09
Michael B. Warner '80
Heidi T. Webb
Benjamin Karp Wessel '11
J. Channing Weymouth '06
Maeve Margaret Whelan-Wuest '09
Meghan Foley Williamson
Stephanie Winkler
Brett Michael Woelber '09
Richard Wolfson
James Wong '09
Leslie A. Wright '84
Don J. Wyatt
Sakura Yagi '09
Dana A. Yeaton '79
William Edward Zrike '09