Middlebury

Faculty & Staff

Includes contributions received by Middlebury College between July 1, 2009 to June 30, 2010.

Donors

Nathan Eli Tomas Ackerly '10
Glenn M. Andres
Giorgi Areshidze '04
Jianhua Bai
Allison K. Bailey '09
Mary Frances Bannard '07
Emily C. Bartels
Karen Engler Bartlett '95
Bevan Edwin Barton '10
Carey F. Bass '99
Megan W. Battey '79
Charles M. Baxter
Carlos M. Beato '07
Martin C. Beatty '84
David Aaron Becker '10
Emily Catherine Bennett '12
Rebecca A. Bennette
Mark G. Benz '56
Reginald Dwayne Betts
Kelly McCarthy Bevere
Dorothea E. Beyer & Thomas R. Beyer Jr.
Carolyn Jackson Birsky '10
Alexander Mark Blair '10
Erik Bleich
Abigail E. Blum
Emily Adler Boren '07
Sydney Storm Bowen '14
Martin Robert Box '10
Megan Osterhout Brakeley
Pieter Broucke
Benjamin R. Bruno '06
Susan Burch
Connor Brennan Burleigh '10
Emily K. Burleigh
Hannah C. Burnett
Nathan C. Burt '86
Cory O. Buxton
Charles A. Byrne '04
Mary Strife Cairns
David J. Campbell '00
David L. Campbell
Karen E. Carpenter
Monica E. Carroll
Jeffrey R. Champlin '95
Kenzie Hong Chin '10
Kelsey Francis Chisholm '11
Michael George Chock '10
Henry Hayden Clark '12
David Lanman Clark-Barol '10
Molly A. Clarkson
Christa Martin Clifford
Anne Klinck Cluss '87
Robert G. Cluss
David C. Colander
Brittany Anne Coleman '10
Michael Collier
James Lane Conkling '10
Stone Patrick Conroy '10
Brenda L. Currier
Luke Alexander Dauner '13
Christopher B. Dayton '87
Nicholas H. Demarest
Valerie Somers Demong '66
Allison A. DiBianca Fasoli '04
Theodore Bradford Dickerson '10
Kathryn Anna DiPasquale '10
Jennifer Catherine Djupedal '10
Stephen Donadio
Casey Morgan Donahue '10
David A. Donahue '91
Katherine Pease Donovan '10
James H. Douglas '72
Alexander F. Draper '88
Murray P. Dry
Samuel Pinkston Dungan '10
Jeffrey S. Dunham
Lynn A. Dunton
Andrew Francisco Durfee '11
Gillian Beth Durkee '11
Ekow Noah Edzie '10
Caroline L. Eisner '91
Eric Benjamin Elderbrock '10
John D. Emerson
Brook A. Escobedo '04
Diana Egbers Fanning '71
Frances Vinal Farnsworth '73
Nathaniel Edward Fasman '10
Miguel A. Fernandez '85
J. Allen Fitzpatrick '78
James Fitzsimmons
Kathleen M. Foley
Patrick Thomas Ford '10
Emily Margaret Forrest '10
Adam S. Franco '02
Charles Walker Fry '10
Mary McKinnon Gaines
Emma T. Gardner
Ashwin Pravar Gargeya '08
Jeffrey Daniel Garofano '10
Germaine Gatewood '03
Philip O. Geier
Zachary Xavier Giustra '10
Steven K. Goodman
Amanda S. Goodwin '07
Sara M. Granstrom '07
Laurel Littlejohn Gray '10
Frederick E. Greene '75
Linda K. Gregerson
Jacquelyn Leanna Greiff '10
Jennifer L. Grotz
Margaret Storey Groves '85
Andrew J. Hale '06
Peter S. Hamlin '73
Ann C. Hanson
Muriel C. Harms
John V. Harvey Jr. '78
Stephanie Marie Hastings '09
Jamie Lynne Herther '10
Mario A. Higa
Caitlin Mary Hincker '09
Alexander Max Hirsch '10
David E. Horlacher
Daniel E. Houghton '04
Sonia S. Hsieh '10
Charlotte Chadwick Hsu '10
Gregg E. Humphrey '70
Kelly Lynn Janis '10
Matthew V. Jennings
Caroline Cowperthwaite Jones '09
Ann Jones-Weinstock
Laurel Macaulay Jordan '79
Sparkle Barrow Joyner '10
Michael K. Kagan '06
Elianna Kan '10
Laura Beth Kasprzyk '10
Susan K. Kavanagh
Elizabeth Karnes Keefe
Pamela Taylor & Robert J. Keren
James R. Keyes
Anne K. Knowles
Rachel Weaver Korschun '09
John Kellen Kramer '10
Michael Kraus
Karl Olav Kristiansen '10
Aaron Louis Krivitzky '09
Carolyn Kuebler '90
Matthew Alexius Labunka '10
Mary MacPherson Lane '10
Reinhold Lange '93
Marc F. Lapin '83
Gregory David Larsen '10
Sonya C. Larson
J. Ashley Laux '06
Brendan Thomas Leanos '10
Kaziya Lee '10
Cecelia A. Lewis '99
Samuel S. Libby
Mia D. Lieb-Lappen '10
Ronald D. Liebowitz
Meredith Taylor Long
R. Matthew Longman '89
Cheryl Whitney Lower '84
Oscar Isaias Loyo '10
Alfredo C. Lujan '87
Daniel Eric Lungo '13
Jane H. Lustgarten
Carrie Miyoshi Macfarlane
Peter W. Mackey '74
Kristin Deanne Maletsky '10
Douglas T. Mandigo '96
Megan McCosker Mandigo '01
Ian S. Martin '84
Samantha A. Maytag
Andrew J. McCabe '83
Michelle McCauley
Sarah Lynn McGowen '08
Michele A. McHugh '88
James A. McKenna
W. Michael McKenna
Emily C. McNamara '07
Andrew T. McPhee '98
Mireille Barbaud-McWilliams & John P. McWilliams Jr.
Louis G. Megyesi '71
Mary E. Mendoza '06
Jessica Marie Minton '10
Petar Mitrevski '07
Jamie Elizabeth Mittelman '10
Mia Gabrielle Monnier '10
Thomas E. Moran
Althea Louise Morrison '10
Christopher S. Mutty
Margaret Robinson Myhre '79
Mathew Munyole Nakitare '10
Crystal Williams Natland '10
Audrey Lynn Nelson '08
James Ashar Nelson
Heather Neuwirth '08
Laura H. Newman '10
Jolene Y. Newton
Shannon Detweiler Nguyen
Danielle R. Nieves '10
Christopher P. Norris
Patrick J. Norton
Larry S. Novins '73
Charles A. Nunley '82
James William O'Brien '10
Siobhan Eleanor O'Malley '10
Philip N. Oldham '90
Michael Olinick
Lori R. Ostlund
Andrew Samuel Ostroff '10
Cynthia D. Packert
Margaret A. Paine '79
Sungbae Park '02
Susan W. Parsons '01
Douglas E. Perkins '94
Simon R. Perkins '05
Joshua Lowell Pincus '10
Kenneth J. Pohlman '78
Laura D. Pollard '10
Marcia Parlow Pomerance
Katharine A. Potts-Dupre '07
Daniel Jerome Powers '11
Ilana Mei Prior '10
Emily A. Pyeatt '06
Erin C. Quinn '86
James R. Ralph Jr. '82
Nikhil Ramburn '10
Angela Michelle Ramsey '10
Hans L. Raum
Sarah J. Raunecker '92
Sarah Van Tuyl Ray
Abigail Stuart Reed '10
Jeffrey G. Rettew '02
Robert D. Ritter '82
Susan Parsons Ritter '83
Marjorie B. Robbins '56
Tonya D. Roberts
Elizabeth Hackett Robinson
Morgan Kayla Rogge '10
Erin E. Rokey '10
Richard V. Romagnoli
Hannah Rose Rommer '08
Miriam Rose Baker
Jamie Lauren Rosenfeld '10
Patricia Ross
Danielle M. Rougeau
Tess Elizabeth Russell '10
Nestor Alcides Sanchez Martinez '10
John-Paul Sardi '09
J. Tiffany Nourse Sargent '79
Barbara W. Saunders & Richard H. Saunders
Ira J. Schiffer
Robert S. Schine
Heidi Hager Schmidt '10
Martha Cutter Schnure '10
Michael D. Schoenfeld '73
Peter Schumer
Allison Mershon Shanholt '09
Alanna K. Shanley '99
Christopher Shaw
Sallie P. Sheldon
A. Joshua Sherman (deceased)
Lindsey Ann Sick '10
William J. Silton
Dena N. Simmons
Robert Morley Sincerbeaux '10
Neil A. Sinclair '93
Cynthia Pidgeon Slater
Paul L. Slocum '73
David Todd Small '09
Katherine R. Smith Abbott
Kristin Kingsbury Smith '08
Nathaniel Granitto Smith '10
Himali S. Soin '08
Paul M. Sommers
Anna E. Spencer '07
Jonathan David Spencer '10
Peter Andrew Rankin Spyrou '10
Jeffrey D. Stauch '05
Georgia Ellen Summers '08
Andrea M. Suozzo
Charlotte A. Tate
Luther H. Tenny
Whitney L. Thomas '07
Nora Jillian Tomlinson-Weintraub '10
Gretchen Marie Van Deventer '10
William S. Van Heuvelen
Ellen B. Voigt
Lauren Singer Waite '74
Deborah T. Wales
Mary Cabell Walsh '10
Michael B. Warner '80
Susan K. Watson
Heidi T. Webb
Shelsey Jane Weinstein '10
J. Channing Weymouth '06
Mallory Quinn White '10
Meghan Foley Williamson
Stephanie Winkler
Benjamin G. Winter
Richard Wolfson
Joanna Elsie Wood '10
Don J. Wyatt
Sakura Yagi '09
O. Larry Yarbrough
Dana A. Yeaton '79
C. Dale Young
Sofia Zinger '11
Scott Peter Zolkos '10
William Edward Zrike '09