Student Prize  2021 Recipients
Charles B. Allen ’62 Memorial Prize Anna Catherine Goldstein
American Chemical Society Award for Excellence in Chemistry and Biochemistry Anna Mary Cox
John T. Andrews Prize in Philosophy Keaton Elizabeth Smith
Donald Everett Axinn ’51 Annual Prize Colston Lavar Merrell
A. & R. Baker Award in Russian Kevin Strenski
Barbara Buchanan ’62 Memorial Award Ariana C. Rios
Reid L. Carr Prize  Steven Youngjean Chung
George H. Catlin Classical Prize  Hannah Cecilia Resnick
William B. Catton Prize  Margaret Charlotte Burlock
Elbert C. Cole 1915 Memorial Fund Prize Laura Luna Lardinois
Committee on Art in Public Places Award for Excellence in Studio Art Maria De Guadalupe Ramirez
Marie Lafferty Cortell Theatre Award Emily Fayne Ballou
Zachary Stedman Varricchione
Critical Language Scholarship Priscilla Downey
Margaret K. Nelson Award in Critical Sociology Anton Gallegos
Zoe Rosenthal Grodsky
Janet C. Curry ’49 Award Anna Mary Cox
F.C. Dirks Prize in Economics Bochu Ding
Eaton Prize  Mary Catherine Carroll
Elise Hyoin Park
Harry M. Fife Memorial Prize Ho June Rhee
Stephen A. Freeman Memorial Prize Andreya Zvonar
J. William Fulbright Foreign Scholarship Board Mason Favrot Arndt
Charles L. Pratt
Spencer Joseph Royston
Drue Cortell Gensler ’57 Prize Tate Serletti 
Robert K. Gould Prize in Physics  Sydnie A. Hom
Maude Violet Graybar American History Prize Erin Nicole Kelly
Jon and Elinor Groetzinger Prize Isla Rose Bowery
Samuel Guarnaccia ’30, MA’36 Senior Prize  Selvyn Yovany Martinez Barahona
Ho June Rhee
Hazeltine-Klevenow Memorial Trophy Jordan Ali Bessalel
Elise Hyoin Park
Timothy T. Huang Award  Tianzhi Li
J. Rowland Illick Geography Award Rebecca H. Strull
International and Global Studies Award Madeline Kresin
Julian E. & Melba Jarrett Prize Colson Michael Andrews
Nathan Gunesch
C.A. Johnson Prize in Economics Molly D. Colwell
C.A. Johnson Prizes in Art History Simone Edgar Holmes
Taite Shomo
C.A. Johnson Prize in Architectural Studies Andreya Zvonar
Kellogg Latin English Prize: Translation Hannah Cecilia Resnick (recipient in 2019, 2020, and 2021)
Kellogg Latin English Prize: Essay Sahil Gogtay
Katerina Kraus Prize in Political Science Caroline Lillian Kapp
Kvasnak Family Award  Abbott Warren LaPrade
Audrey Megan Sachleben
Lank Prize in Sociology  Ginger Green Adams
Rosalin Lieberman-Riess Award  Chima Alice Dimgba
Loring Prize in Chinese Shana J. Kushevski
Mahalingaiah Family Dance Prize  Samantha Kann
John and Irene Mangione Memorial Fund in Education Studies Bryan Martinez Brito
Alyssa Marie Crogan
John and Irene Mangione Memorial Fund in Italian Nigel Andreas Schilling
Valeriia Vakhitova
Margolin Environmental Studies Prize  Emma Clinton
Ann & Edward Meyers Religion Prize  Sara Julia Santiago
Norma Jean Rowell Noble Prize in Education  Sophia C. Swallow
Molecular Biology Biochem Sr. Award Trishabelle Ipapo Manzano
Michael Moss ’16 Prize in Buddhist Studies Kate Holly
Michael Moss ’16 Prize in Environmental Studies Jacob Aaron Freedman
Berthe O. Normano Prize Josiah Benjamin Priest Siegel
The Andrea Olsen Prize in Dance and Interdisciplinary Studies  Tre Abbott
Mildred Virginia Osher History Prize James Pierce Gidez
Francis D. Parker ’39 Prize Daniel Grubbs-Donovan
Parkerian Award Kamli Noelle Wafic Faour
Deborah Parton ’76 Memorial Award Madison Rose Lord
Phi Beta Kappa Prize Ho June Rhee
Henry B. Prickitt Prize  Lukas Warren Kauth
Murphy Roberts Memorial Award Diana Milne
Royal Society of Chemistry Student Award Bayu Imaduddin Zulkifli Ahmad
A. Bayard Russ ’66 Memorial Athletic Award Sawyer Tadano
Emma Marie Walsh
Senior Honors Thesis Award Sabrina Alberta Roberts
DK Smith Prize in Economics Gillinda Molly James
John P. Stabile Memorial Trophy Jourdon S. Delerme-Brown
Marci J. Stewart ’72 Memorial Award Kenzo Edward Okazaki
George F. K. Werner
Stolley-Ryan American Literature Prize  Margaret Charlotte Burlock
Mary Dunning Thwing Prize Shelby Alexis Wilson
Ryan F. Waldron ’97 Award Kennedy Johanna Coleman
Thomas J. Watson Fellowship Divya Gudur
Nora Peachin 
John M. White ’52 Memorial Award  Cameron Kane Weiner
Mike Wilson Trophy Lauren Daria Boyd
Graham Alexander Rainsby
The Woolsey Prizes in the Study of Sacred Texts Laura Elizabeth Friedrich
Ashley Marie Tietz Tonini
Charles Baker Wright Prize Jacob Brooks Morton
Ma. Isabella Bianca Primavera